6 найкращих книг про медицину

Ці книги - не підручники чи монографії. Це - історії. Захопливі, трагічні, чесні і безкомпромісні. Гадаю, що ці книги здатні змінити уявлення про медицину не лише в нас - потенційних (та чинних) пацієнтів, а й в самих медиків.

З медициною ми стикаємося часто і, зазвичай, нічого приємного нам ці зустрічі не приносять. Однак, якщо не бути занадто часто пацієнтом, можна впевнено ствердити, що медицина – це цікаво! Ця сфера нікого не залишає байдужим. Традиційно, кожен з нас “розуміється” на політиці, психології і медицині, принаймні, саме на ці теми ми вміємо давати безліч порад знайомим і обговорювати їх в соцмережах. Медицина насправді цікава штука, особливо, з погляду стороннього спостерігача, а не пацієнта. Сучасні медичні знання – плід тривалого розвитку цивілізації та науки, божевільних ідей та невгамовного бажання пізнавати нове.

В цій публікації пропонуємо підбірку особливо цікавих книг для всіх, хто б хотів проникнути в суть медицини. Ці книги – не підручники чи монографії. Це – історії. Захопливі, трагічні, чесні і безкомпромісні. Гадаю, що ці книги здатні змінити уявлення про медицину не лише в нас – потенційних (та чинних) пацієнтів, а й в самих медиків.

Книга перша

"Історії про життя, смерть та нейрохірургію", Генрі Марш

Книга британського нейрохірурга Генрі Марша, яку цього року видало “Видавництво Старого Лева” – більше, ніж про медицину. Це книга-сповідь про прожиті роки та тисячі операцій на мозку. З британським гумором доктор Марш описує свої хірургічні будні, власні болячки та медичну бюрократію Її Королівської Величності. До того ж він неймовірно чесно і суворо розповідає про власні помилки, що геть незвично для нашої постсовєцької медицини. А про постсовєцьку медицину в Україні доктор Марш знає доволі багато – адже саме в Україні він, як лікар-волонтер, провів багато операцій, рятуючи українських пацієнтів. Ну, й з українською медичною елітою теж познайомився – про що описує з таким же тонким гумором. Хто хоче більше дізнатися про нейрохірургію – ця книга для вас! Адже так багато розповідей про операції на мозку, з цікавими навіть для непрофесіонала деталями, ви не знайдете більше ніде! Книга захоплює і не дає спокою до останньої сторінки.

Книга друга

Літопис УПА, том 23

Ця книга – не стільки про війну, як про медицину. Якщо б голівудські сценаристи взяли її за основу “медичного трилера”, вони б не прогадали. Наприклад, ви чули про ін’єкції молока, які укріплюють імунітет? А тим не менше, повстанські лікарі це широко практикували. Вони проводили складні операції, переливання крові, і часто робили все це з допомогою підручних матеріалів. Крім того, судячи зі спогадів, повстанські медики були в курсі останніх медичних досягнень і активно їх використовували (наприклад, імоноглобуліни, сульфаніламіди й антибіотики, яких на той час не було навіть в “Красній армії”). В цій книзі – спогади багатьох медиків та організаторів Українського Червоного Хреста. Тут є про організацію польових шпиталів, операційних, про медичну опіку над цивільним населенням. А також – багато цікавих медичних фактів та порад, наприклад, про збір та застосування лікарського зілля.

litopys upa 23
Книга третя

"Мисливці за мікробами", Поль де Крюй

мікроби

 “Мисливці за мікробами” американського мікробіолога Поля де Крюй – без сумніву, книга “must read” для всіх, кого цікавить історія медицини. Адже вся ця історія – по-суті, погоня за мікробами. Книга написана в дуже легкій формі. Це книга історій, а не теоретичних роздумів. Її розпочинає історія життя пересічного голландського міщанина Антоні Левенгука, який мав хобі – конструювання всіляких збільшуваних приладів. Якось, бавлячись своїм новим витвором (тоді ще ніхто не називав це “мікроскопом”), Левенгук відкрив, “жвавих малесеньких звірят”, які живуть як на нашій шкірі, так і в зіпсованих продуктах. З того все й почалося. Далі йдуть не менш захопливі розповіді про Луї Пастера і боротьбу зі сказом, про Коха (того самого, чия палочка) та про інших першовідкривачів цього мініатюрного та небезпечного світу.

Книга четверта

"Книга про щастя й нещастя" та інші книги Миколи Амосова

Кардіохірург, Герой України Микола Амосов насправді написав багато книг, кожна з яких варта уваги. Подібно, як британець Генрі Марш, Амосов у своїх спогадах кришталево чесний. Він відкрито описує свої досягнення і невдачі, без вагань критикує передусім себе, багато міркує про лікарську етику. Разом з тим, в його книгах багато, власне, медицини. Операції на серці (вдалі і невдалі) він описує з усіма деталями. Амосов був не лише медиком – його захоплювала кібернетика, і він все життя намагався поєднати ці дві науки, про що теж розповідає у своїх книгах. Там же ж Амосов розмірковує про старіння та причини захворювань, і доходить до дуже цікавих висновків. До яких саме – читайте в книгах:). Росіянин за національністю, академік Амосов був переконаним патріотом України, про що теж неодноразово згадує в текстах.

Книга п'ята

"Серце хірурга", Федір Углов

серце хірурга

 Книга російського хірурга, професора Федора Углова, цікава передусім розмаїттям медичних історій. Углов, сибіряк за походженням, одразу після закінчення інституту в 30-тих роках минулого століття працював у віддалених районах Сибіру, де обмежений доступ був не лише до медичних закладів, а взагалі – до адміністративних центрів. Його історії, з подробицями клінічних випадків, описом лікарських рішень, які молодий хірург повинен був приймати самостійно за лічені хвилини – надзвичайно цікаві і реально затягують. Окремий розділ хірург присвятив роботі в блокадному Ленінграді, в голоді і холоді, під обстрілами та бомбардуваннями. Одним словом, в книзі багато крові та іншого медичного екстріму.

Книга п'ята

"Я полюбив страждання", архиєпископ Лука Войно-Ясенецький

В хірургів така харизма – бути цікавими. Їм не треба придумувати історій – достатньо описати те, що відбувалося в їхньому житті – і вже готовий бестселер. А якщо хірург ще й священнослужитель – історії стають вдвічі цікавішими. Архиєпископ Лука Войно-Ясенецький, ставши священиком, а згодом – єпископом, не перестав бути хірургом. Оце спів-існування двох покликань, а інколи – боротьбу між ними, святитель Лука описує в своїй автобіографії “Я полюбив страждання”. Назва взята з життя хірурга-єпископа, значну частину якого він провів у засланні та тюрмах. Вчений, який відкрито свідчив Христа, був особливо небезпечним для Совєцької влади. У книзі багато медичних та душпастирських історій, адже владика, перебуваючи на засланні, активно лікував як душі, так і тіла своєї пастви. А до того ж – проводив наукові дослідження і писав монографії.

Книга шоста

"Людина, яка прийняла свою дружину за капелюха та інші історії з лікарської практики", Олівер Сакс

 Американський невролог Олівер Сакс, окрім лікарського, мав ще й неабиякий літературний талант. Його книга читається легко, а складні неврологічні факти доктор Сакс подає у доступній формі, ретельно розжовуючи. Втім, це данина жанру “popular science”, який завжди був у тренді на американському книжковому ринку. Хочеш, аби твої книги продавалися? Пиши доступно і цікаво про складне! Оліверу Саксу це цілком вдалося. Його книга повна цікавих та унікальних клінічних випадків, а в неврології вони особливо цікаві, про що, зрештою, говорить назва книги. Втрата пропріоцепції (відчуття власного тіла), синдром Туретта, та інші таємничі і не до кінця вивчені вибрики нашого мозку, подані доступно, науково і цікаво – ось основні теми цієї книги.

Автор: Влодко Хіцяк
Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2015 Влодко Хіцяк

Коментувати