Костел з 19 ст. продають у Кам’янці-Бузькій

“Продам польську будівлю 19 ст. під розборку” – таке оголошення зараз висить на порталі оголошень Slando.ua.

костел_сландо

Зателефонувавши на вказаний номер, ми довго витягали з власника вартість об’єкту (вона не така, як вказано на оголошенні). Власник пояснив, що костел продається заради польської цегли, яка, щоправда, вже подекди перемішана з радянською та українською. Цегли там – 130 тис. штук, цеглину оцінюють у 6 грн (звичайно, з торгом), тому вартість костелу 19 ст. становить біля 800 тис. грн.

Звичайно, поцікавилися ми й статусом об’єкта – адже ж культова споруда з позаминулого століття, здавалося б, по замочуванню мала б мати якусь архітектурну цінність. Але ні, власник запевнив, що костел є приватною власністю з усіми документами, не є пам’яткою архітектури, а в нього (власника) є навіть папір від римо-католицького єпископа Мечислава про відсутність претензій римо-католицької громади на цю споруду. Колись у костелі був ковбасний цех. За даними місцевих мешканців – від костелу там лишилося лише чотири обвалених стіни і занедбана територія.

Такі занедбані костели є у кожному другому селі Галичини. Незрозуміло, однак – присутність отих понищених споруд, в яких колись линули молитви – покарання чи благословення Галичини? Скоріше, перше, адже у нас так багато таких пам’яток, що ми вже навіть не відчуваємо сакральності – вони не потрібні ані владі, ані релігійним громадам.

Березень 24, 2014

Коментувати